A hipnózis hatása a tudatalattinkra

hipnozis-hatasa

Miért jó? Mik az előítéletek? És mik a tények?

A hipnózis hatása: a hipnózis szó hallatán sokaknak egy ingát lengető ember képe ugrik be, aki néhány perc alatt átveszi az irányítást valaki elméje fölött. Mások show-műsorokból ismerik, ahol emberek nevetséges dolgokat csinálnak „hipnotikus transzban”. Az igazság azonban jóval mélyebb – és sokkal érdekesebb – annál, mint amit a sztereotípiák sugallnak.

Mi is valójában a hipnózis?

A hipnózis egy természetes tudatállapot, amely a mély koncentráció, relaxáció és a fokozott szuggesztióképesség állapota. Olyasmi, mint amikor annyira belemerülsz egy könyvbe vagy filmbe, hogy szinte megszűnik körülötted a világ. Ilyenkor a tudatos elméd háttérbe húzódik, és a tudatalatti nyitottabbá válik a befolyásolásra – de csak bizonyos határokon belül. ##

Miért jó a hipnózis?

A hipnózist évtizedek óta használják terápiás céllal (hipnoterápia), és számos jótékony hatása van:

Stressz és szorongás csökkentése: A hipnotikus állapotban a test mélyen ellazul, a légzés lassul, és az elme elcsendesedik. Ez csökkentheti a szorongásos tüneteket, akár tartósan is.
Fóbiák kezelése: A hipnózis segíthet feltárni és átírni a félelmek mögött rejlő tudatalatti mintákat.
Függőségek leküzdése: A dohányzás, túlevés, vagy akár a halogatás is gyakran mélyebb pszichés mintákhoz kötődik. A hipnózis segíthet ezek áthangolásában.
Fájdalomcsillapítás: Klinikai körülmények között is alkalmazzák például szülésnél, műtétek során vagy krónikus fájdalmak kezelésére.

Mik az előítéletek?

Sok ember tart a hipnózistól – teljesen alaptalanul, és a félelmek általában túlzóak.
A leggyakoribb tévhitek:

„A hipnotizőr irányít engem.”
Valójában senki nem kényszeríthet olyasmire, amit tudatosan nem vagy hajlandó megtenni. A hipnózis nem varázslat, és nem is agykontroll.

„A hipnózis alatt nem tudok semmiről.”
Mindenki emlékszik a hipnózis során elhangzottakra. Ez nem egy álomszerű öntudatlanság, hanem inkább mély fókusz.

„Csak gyenge elméjű emberek hipnotizálhatók.”
Éppen ellenkezőleg – a hipnózis azoknál működik a legjobban, akik képesek az erős koncentrációra és élénk képzelőerővel rendelkeznek.

És mik a tények?

A modern neurológiai kutatások igazolják, hogy hipnózis alatt valóban megváltozik az agyi aktivitás. Funkcionális MRI-vizsgálatok kimutatták, hogy az agy figyelemért, fájdalomérzetért és szándékos cselekvésért felelős területei másként működnek hipnotikus állapotban. A hipnózis tehát nem humbug – hanem az elme egy különleges, kutatható és kihasználható állapota.

A tudatalattink hatalmas szerepet játszik a viselkedésünkben, döntéseinkben és önképünkben. A hipnózis lehetőséget ad arra, hogy – egy biztonságos keretben – hozzáférjünk ezekhez a mély rétegekhez, és pozitív változásokat indítsunk el.

További hasonló tartalmakért iratkozz fel és kövess az oldalaimon 🙂

Köszönöm, hogy elolvastad, remélem tetszett 🙂

Kerecsényi Gergely

Hipnotizőr

Hasonló cikkek